Početna strana > Hronika > Radovan Jelašić: Inflacija u Srbiji sedam odsto
Hronika

Radovan Jelašić: Inflacija u Srbiji sedam odsto

PDF Štampa El. pošta
utorak, 29. decembar 2009.

BEOGRAD – Inflacija u Srbiji krajem godine dostigla je sedam odsto, što je ispod ciljanih osam odsto u 2009. godini, a sa postojećom ekonomskom politikom inflacija ne bi trebalo da predstavlja veći problem ni u 2010. i 2011. godini, izjavio je guverner Narodne banke Srbije (NBS) Radovan Jelašić.

Jelašić je na konferenciji za novinare napomenuo da je u poslednjih sedam meseci inflacija u Srbiji bila „jednaka nuli”, ukazujući da su cene pod kontrolom države u ovoj godini porasle oko 15,5 odsto, pri čemu su samo naftni derivati poskupeli za 6,2 odsto.

On je ukazao da je od početka godine zabeleženo usporavanje inflacije i ocenio da je stabilnost cena pre svega rezultat niske tražnje, pada cena hrane, ali i restriktivnog karaktera monetarne politike.

Jelašić je naglasio da se u prvom tromesečju naredne godine očekuje inflacija od oko 2,3 odsto, najviše kao posledica rasta regulisanih cena, odnosno struje, naftnih derivata i cigareta.

Prema njegovim rečima, u narednom periodu verovatnija je dalja relaksacija monetarne politike, a relaksacija će biti obazrivija s obzirom na neizvesnost u pogledu kretanja cena nafte na svetskom tržištu, rasta regulisanih cena i oporavka tražnje.

Objašnjavajući razloge smanjenja referentne kamatne stope NBS sa 10 na 9,5 odsto, Jelašić je naveo da je to učinjeno, jer je uspešno okončana druga revizija aranžmana sa MMF-om, inflacija u četvrtom kvartalu niža je od očekivane, kao i zbog toga što se u prvom kvartalu 2010. očekuje inflacija ispod granice cilja od šest odsto za celu narednu godinu.

Jelašić je ocenio da su ti faktori uticali dezinflatorno, zbog čega je Monetarni odbor odlučio da smanji referentnu kamatu, napominjući da su inflatorno delovali finansiranje deficita krajem godine, manjim delom od prodaje zapisa trezora, a većim zbog povlačenja depozita države iz NBS, kao i zbog fluktuacije kursa dinara.

Dalja relaksacija monetarne politike u zavisiće od kretanja inflacije, stope rasta BDP-a, priliva direktnih stranih investicija i kreditnog rejtinga zemlje i drugih faktora, rekao je jelašić.

Naredna sednica Monetarnog odbora održaće se 12. januara 2010. godine.

Prethodno je referentna kamatna stopa 5. novembra smanjena sa 11 na 10 odsto. Početkom ove godine ta stopa je bila 17,75 odsto. Referentna kamatna stopa ima ulogu signalizirajuće i polazne kamatne stope, pošto se visina osnovnih kamatnih stopa na novčanom tržištu utvrđuje prema visini te stope.

To je stopa po kojoj NBS prodaje blagajničke zapise poslovnim bankama sa obećanjem da će ih otkupiti za 14 dana.

Srbija će danas povući drugu tranšu kredita od MMF-a u iznosu od oko 350 miliona evra, čime će ukupni iznos povučenih sredstava dostići 1,13 milijardi evra, izjavio je takođe guverner Narodne banke Srbije.

Jelašić je istakao da će time devizne rezerve NBS porasti na 10,5 milijardi evra.

Guverner je podsetio da je Srbija do sada u okviru stend- baj aranžmana sa MMF-om vrednog ukupno 2,87 milijardi evra, povukla oko 790 miliona evra.

Jelašić je najavio da će Misija MMF-a povodom nove revizije aranžmana u Srbiju doći u drugoj polovini februara, kao i da se povlačenje nove tranše sredstava od oko 350 miliona evra planira za maj sledeće godine.

Prema njegovim rečima, povlačenjem tih sredstava Srbija će doći na 300 odsto kvote u MMF-u posle čega se na sredstva te finansijske institucije plća veća kamata. tako da bi trebalo uraditi sve da posle toga ne bude dodatnog povlačenja.

(Tanjug)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner